Infinix Note 60 5G Price in Pakistan
Infinix Note 60 5G
Rs. 61,999
Coming Soon
Colors
Infinix Note 60 5G Price & Specifications
| Release Date | 13-08-2024 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 164.1 x 74.5 x 7.8 mm |
| Phone Weight | 190 g |
| Operating System | Android 14, XOS 14 |
| Screen Size | 6.78 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2436 pixels |
| Phone Type | N/A |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | Unspecified |
| Type | 5000 mAh, non-removable |
| Front Camera | 32 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 1080p@30fps |
| Back Camera | 108 MP + 2 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | 1440p@30fps, 1080p@30/60fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | |
| Radio | Yes |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Infinix Note 60 5G price in Pakistan is 61,999 PKR. Infinix Note 60 5G is available with a variant 8GB RAM and 256GB Storage. This storage is enough to save important data. Infinix Note 60 5G launched with impressive color options Titan Gold,Obsidian Black. Infinix Note 60 5G phone weighs only 190 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Infinix Note 60 5G is set up with a 108 MP + 2 MP back camera and 32 MP selfie camera. The processor Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) and Mali-G57 MC2 ensure the smooth performance of Infinix Note 60 5G. The Display of Infinix Note 60 5G supports Resolution up to 1080 x 2436 pixels and the screen Size is 6.78 inches. The phone Screen is protected with the latest Corning Gorilla Glass. Mobile battery capacity is 5000 mAh, non-removable. This Infinix mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Infinix Note 60 5G price.
Read More +Infinix Latest Mobiles
Infinix Upcoming Mobiles
Infinix Note 60 5G Availability
| Expected Price: | Rs. 61,999 |
| Release Date: | August 13, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Infinix Note 60 5G Price and Specs
| Infinix Note 60 5G 8GB RAM and 256GB Storage | Rs. 61,999 |